Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Budeme si zase šepkať vtipy o zlatú mrežu? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Predstavte si, že o niekom napíšem, že je skur... kok... a že by ho mali dať do plynu. Je to vyjadrenie môjho názoru a patrí to ešte do slobody slova? Alebo poviem, že Hitler či Stalin boli dobrí ľudia a v živote nikomu neublížili. Patrí to do slobody prejaviť svoj názor? Keď poviem, že holokaust nebol nikdy a je to len hoax, je to vyjadrenie názoru a patrí do slobody prejavu? Chcem len povedať, že aj sloboda slova má hranice. Naproti tomu, to čo sa deje v USA a na západe, je už cez hranicu tolerantnosti. Tam už evidentne funguje cenzúra. Jednak verejná a jednak medzi ľuďmi, ktorí sa boja vyjadriť svoj názor, len aby neboli obvinení z fašizmu, rasizmu, xenofóbie atd. Ale to rozhodne nie je prípad Blahu s Kotlebom.
 

ano, to vsetko

pokryva sloboda slova/nazoru/prejavu.
samozrejme zalezi na formulacii "mali by ho dat do plynu", v urcitom kontexte sa to uz da povazovat za navadzanie na trestny cin.
 

Ide o nám v podstate o to isté

Súhlasím s Vami, že aj sloboda prejavu má svoje hranice. U politika, ktorý môže byť mienkotvorný a ovládnuť svojimi prejavmi určitú skupinu ľudí, je však potrebné pozerať aj " za roh" a konať tak, aby nezískaval lacné politické body. Jeho vyjadrenia, pre ktoré je stíhaný neobsahujú záchodový slovník ani nič podobné, čo ste uviedli. Vážim si váš názor a oceňujem, že ste sa vyjadrili. Verím, že nám ide o to isté.
 

 

Odpoveď na prvú položenú otázku je: osočovať a vulgárne atakovať niekoho nespadá pod slobodu slova, ale pod paragraf o ohováraní alebo urážke na cti. Taký človek sa môže brániť právnymi prostriedkami.
Popieranie holokaustu je v USA legálne, v Európe trestné.
 
Hodnoť

Práve som sa chystal napísať to isté.

Pani blogerka si neuvedomila, že aj sloboda slova nie je ABSOLÚTNA, ale je limitovaná trestným zákonom. Podľa nej je nesprávne aj uplatňovanie urážky na cti, poškodenie dobrého mena a pod. Veď obvinený len povedal slobodne svoj názor.
Platí "2 x merať a raz strihať".
 

asi nie uplne

chapes co znamena sloboda vyjadrenia nazoru.
ta ta nechrani pred trestnopravnymi nasledkami, ak sa napr. to tvrdenie niekoho tyka a nie je pravdive, tak dotknuta osoba ma pravo sa sudit.
sloboda slova znamena, ze nie je mozne ti branit vyjadrit sa.
tento stav je ale samozrejme zneuzivany, postihovat niekoho za vyjadrenie ze holokaust neexistoval je popieranie slobody slova.

slobosa slova je alebo nie je.
ak povies, "slobda slova, ale.." tak nejde o slobodu slova.
 

S trestným zákonom pracujem každý deň

Veľmi dobre si uvedomujem limity akejkoľvek slobody. Súhlasím s Vami, že existujú a súhlasím s Vami, že sloboda nie je absolútna. Napriek tomu alebo práve preto nechcem, aby sa pod rúškom jej rámcov udialo niečo, čo v zásade nechcete vy ani ja.
 

 

Nazdávam sa, že v Blahovom prípade je problémom aj narušenie právnej istoty, konkrétne viditeľnosť hranice, kam siahajú práva jednotlivca. Verím, že Blaha by si nedovolil niekoho vedome vulgárne uraziť či popierať holokaust a ani vo sne by mu nenapadlo, že svojím statusom s charakterom politického vtipu prekračuje zákon. Pokiaľ bude však v spoločenskom povedomí zrejmé, že denuncianti môžu byť u príslušníkov justičného systému úspešní aspoň do tej miery, ako teraz Nicholsonová, má to v každom prípade zastrašujúci charakter vo vzťahu k uplatňovaniu legitímnych občianskych práv. Takýmto spôsobom postupujú aj autoritatívne režimy miernejšieho typu.
 
Hodnoť

 

Ak sa slobodne vyjadris v prospech toho, co sucasny system povazuje za prijatelne tak si v poriadku. Inak tu slobodu nemas. Ako za sociku?
 

O slobodu sa treba vždy obávať

Pokiaľ ostaneme ľahostajní k obmedzovaniu alebo zasahovaniu do slobody, môžeme o ňu prísť. Práve preto, si vážim, že o nej môžeme debatovať a hľadať jej limity.
 
Hodnoť

sloboda?

Všetko na sveta má svoje hranice, tak by ich mala mať aj sloboda slova. / predsa platí,že sloboda mojej päste končí na slobode iného nosa(
 

Súhlasím

Považujem však za neprijateľné ak moja sloboda skončí na strachu otvoriť ústa.
 
Hodnoť

Je čas začať si vytvárať zbierku

Najvyšší čas si začať vytvárať zbierku vtipov do súťaže o zlatú mrežu. Ja som už začal :)
https://pospisil.blog.sme.sk/c...
 

 

Nemáte nejaký dobrý vtip po ruke?Chcelo by to trochu rozosmiať....
 

však som ich priložil :)

v mojom blogu je ich zopár. Takých, za ktoré žiaľ už dnes na "vyspelom" západe príde človek o prácu.
 

veru

zlaty vyspely socik.
 

nie

To je práve opačne. Že v oblasti slobody prejavu sa k tomu socíku nebezpečne približujeme. Ak sa dnes považuje za normálne, že za slogan "White lives matters" dostane niekto výpoveď z práce (ako sa stalo v UK), tak to neveští nič dobré.
 
Hodnoť

 

Ďalšia vec. Kto bude určovať, čo ešte platí do slobody povedať svoj názor a čo už nie. Známy komentátor NBA v Sacramente si dovolil dať tweet ALM, už je bez práce. Pred pár dňami skončila v NYT Bari Weiss. Skúste si nájsť a prečítať jej list, kde zdôvodnila svoju rezignáciu. V Nemecku sa už ľudia boja verejne vyjadriť svoj názor, len aby neprišli o prácu. Najväčší zamestnávatelia sami vyhlásili, že nebudú tolerovať xenofóbne reči a takých ľudí vyrazia. A zase sme pri slobode prejavu. Kto určí, čo je xenofóbia a je len vyjadrenie svojho názoru na situáciu v Nemecku. Stačí pozrieť, čo vyvádzali mladí migranti v Stuttgarte alebo cez víkend vo Frankfurte. Média samozrejme zabudli uviesť, že podobne ako vo Frankfurte do bolo aj v Erfurte a Saarbruckene, len v menšom počte.
 
Hodnoť

v Sme

Z mora plagiatorstva vyplavalo doteraz vela prispevkov ci blogov k teme sloboda slova, ci tolerancie a ja som rada, ze tu citam prispevky, s ktorymi sa viem stotoznit. Davat ultimata, uchylovat sa k ohovaraniu, sirit klebety, tie i dalsie tahy, znama prax aj v diskusiach, su jednoznacne odsudenia hodne a znakmi minimalne kybersikany, pre dosiahnutie svojej pravdy... Ci si to jednotlivec, uvedomuje alebo nie, jeho kredibilita je nastrbena a vztahy diskutujucich na bode mrazu ... Davat druhu sancu? Ano, ale odtial potial. ... Ja tu druhu sancu davam v tichosti, kym je cas ...
 

 

Ďakujem za Váš názor.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 27 005
 2. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 2 684
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 2 487
 4. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 1 856
 5. Věra Tepličková: Ľutovať či odpísať? 1 412
 6. Karol Turza: Spomienky na VK (Vojenskú katedru) SVŠT – Strojníckej fakulty v rokoch 1985-87, II. časť 1 147
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 951
 8. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 821
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 743
 10. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral. 682

Rebríčky článkov


 1. Kristína Jakubičková: Ako prekonať samu seba alebo beh na Pajštún
 2. Dominik Parajka: Prekvapil ma! Nový Hyundai i10 test
 3. Július Kovács: Boli doby, keď sa Štefunko a Truban videli premiérmi, našťastie záložný Smer prehral.
 4. Filip Colombo: Fico a jeho Belemnofóbia.
 5. Štefan Vidlár: Kotel
 6. Gabo Németh: Svet poézie - Svet slova
 7. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 8. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 9. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 10. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .


Už ste čítali?