Goodbye slovenský jazyk

Autor: Jitka Hasíková | 22.9.2019 o 19:14 | Karma článku: 9,04 | Prečítané:  3767x

Viete si predstaviť Francúza alebo Nemca, že by pri stretnutí s rodákom začal používať anglické výrazy tak, ako je to u nás bežné? Ja teda nie!!

Viem si však predstaviť, čo by urobil  Nemec alebo Francúz pri stretnutí s krajanom,  ktorý mieša ich materinský jazyk s angličtinou.  Dal by mu mokrý uterák na hlavu. Previezol by ho do ticha, poskytol by mu pokoj a podal tekutiny. Možno by sa na neho súcitne zadíval a želal si, aby sa z toho dostal.

Slovák? Ani si to už nevšimne.

Nedávno som sa zúčastnila obchodného rokovania. Všetci sme boli Slováci a zastupovali sme slovenské firmy. Napriek tomu sa  obchodný partner odvolával na  facility management , predmetnú vec musel po schválení posunúť do vyššieho levelu a dať priestor na vyjadrenie managementu ... Chvíľkami som nevedela v akej reči sa rokovanie vedie. Vyšla som z budovy a oproti mne stál billboard s nápisom for rent, for sale. O niekoľko dní, v televíznom programe, moderátorka pozývala súťažiacich na stage, keď sa podľa nej priblížil finish slávnostného večera. 

Chápete? Sme na Slovensku, tak prečo melieme ako negramotní pomätenci, ktorí nevedia akou rečou vlastne majú rozprávať. V minulosti, keď sa Maďari žijúci na Slovensku rozprávali medzi sebou tak, že do každej druhej vety vsunuli slovenský výraz, boli nám na smiech. To, že neovládali svoju materinskú reč, aby si nemuseli pomáhať slovenskými výrazmi, sme vnímali ako ich mínus  a nie ako prejav vzdelanosti. Keď Čech na Slovensku pletie do svojej češtiny slovenské výrazy, pripadá nám „vlezlo“  a určite si nás nezískava týmto skomoleným prejavom. My sa dnes snažíme vyzerať múdro a svetovo tým, že splietame  slovenčinu s angličtinou a cítime sa pritom cool!

Vážim si každého, kto rozpráva viacerými jazykmi, rovnako ako si vážim vzdelaných a múdrych ľudí. Je ale miešanie slovenčiny s angličtinou skutočne  prejavom znalosti  alebo dokonca vzdelanosti? Nechápem, že tento prvok rozkladu nášho jazyka nevadí predstaviteľom žiadnej politickej strany. Hrdo, slušne a ešte neviem ako, len nie po slovensky.  Nevadí to  školstvu ani súkromným televíziám, ktoré takéto skomoleniny tolerujú. A čo jazykový zákon? Nič ?? Nevadí,  postavíme pred parlament vysoký stožiar a pozdravíme sa hello friend, nezabudni, že si hrdý Slovák !

 Po rokovaní, na ktorom sa používalo viacej anglických výrazov ako slovenských, som rozmýšľala akú podobu bude mať slovenský jazyk o dvadsať, tridsať rokov ... Budeme ešte vôbec  mať  svoj vlastný jazyk?

Rozumiem tomu, že každý jazyk sa vyvíja. Chápem, že niektoré nové výrazy nemajú vyjadrenie v pôvodných jazykoch. Viem, že by bolo smiešne prekladať facebook, notebook a podobne. Prečo ale moderátorka pozýva účinkujúcich na stage a nie na pódium, prečo  sú veci for sale a nie na predaj to  skutočne nechápem.

Rovnako tak nechápem, že sme ochotní vzdať sa čistoty  svojho materinského jazyka len preto, aby sme niekomu ukázali, že čo? Vieme po anglicky? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.


Už ste čítali?