Ako sa zbaviť dlhov

Autor: Jitka Hasíková | 3.9.2015 o 11:54 | (upravené 2.6.2019 o 16:39) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  1840x

Vaše dlhy narástli a Vy sa zamýšľate nad tým, ako ďalej. Je ťažké žiť s predstavou, že každý jeden deň bude poznačený zúfalstvom matematiky záporných čísiel. Neviete si poradiť ani s najbežnejšími operáciami.

Neviete sa smiať, dokonca ani plakať. Len premýšľate, ako z toho celého vyviaznuť a začať opäť ako normálny človek. Máte v hlave myšlienky utopické aj menej reálne, ale žiadna z nich Vám nepríde ako skutočná možnosť. Existuje vôbec riešenie?

Návšteva právnika. Zdá sa, že ani táto možnosť nie je dosť skutočná. Pomaly už nemáte peniaze ani na cestu. Koľko by bolo treba ešte na zaplatenie jeho rady! Keby tak bolo možné vytrhnúť jednoducho list, na ktorom je zapísaných toľko dlhov.

Fakt to nie je možné? Chcete začať odznova a inak. Chcete zase začať to, čo kedysi malo také pekné a jasné plány. Rodina, dom, práca, možno aj dovolenka. Dnes z toho už nie je nič.

Beriete do rúk nejaký časopis. Čítate: “Ako sa zbaviť dlhov“. Neveríte vlastným očiam. Osobný bankrot. Čo je to? Je to naozaj možnosť. So zrýchleným dychom čítate čo je to vlastne osobný bankrot. Stále viac a viac hltáte písmenko po písmenku. V tých riadkoch hľadáte nádej. Všetko sa javí také „možné“ až sa Vás zmocňuje obava. Teraz príde ten odsek, ktorý Vám zase zoberie nádej. A je to tu. Musíte mať majetok aspoň v hodnote tisíc šesťsto šesťdesiat eur. Tisíc šesťsto šesťdesiat eur opakujete si dva, tri, štyri krát a premýšľate... Nakoniec zistíte, že taký majetok ešte máte. Čo ešte musím splniť? Viac ako jeden veriteľ. Spĺňam. Mám ich toľko, že by som niektorých mohol aj darovať. Neschopnosť splácať dlhy po dobu dlhšiu ako tridsať dní. Spĺňam a opäť viac, ako by som si prial. Pravidelný príjem. Áno, mám. Tak a teraz sa začínate skutočne zaoberať možnosťou podať návrh na vyhlásenie konkurzu spolu s návrhom na oddlženie.

Po výplate sa vyberiete za právnikom. Hovoríte mu o tom, ako ste si zobrali prvú pôžičku, ďalšiu na zaplatenie tej prvej a potom to už išlo. Na prvom stretnutí ste netušili, čo všetko budete potrebovať na vypísanie návrhu na vyhlásenie konkurzu. Dohadujete si nový termín. Máte v ruke zoznam vecí, ktoré musíte predložiť a dátum ďalšieho stretnutia. Držíte v rukách nádej na nový začiatok. Z rozhovoru s právnikom viete, čo všetko budete potrebovať. Viete, že na zaplatenie súdneho poplatku budete potrebovať ešte šesťsto šesťdesiat štyri eur. Viete, že tie tri roky, počas ktorých budete možno až sedemdesiat percent z čistého zárobku splácať správcovi konkurznej podstaty, budú tvrdé. O výške splácanej sumy nakoniec aj tak rozhodne súd. Právnik hovoril, že súd musí zohľadniť pomery dlžníka a tie sú fakt zlé! Tak uvidíme. Na konci však by malo byť uznesenie súdu, ktorým Vás oddlží. Všetky zostávajúce zvyšky pôžičiek budú v nenávratne. Navyše počas tých troch rokov budú zastavené exekúcie, takže to finančné utrpenie má svoj jasný koniec. Tri roky a možno sa zase podarí začať s výplatou v rukách.

Na záver slovo právnika:

Návrh na vyhlásenie tzv. malého konkurzu alebo osobného bankrotu môže podať podnikateľ aj nepodnikateľ. Podmienky pre jeho vyhlásenie upravuje § 106 a 107 z.č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Základnou podmienkou je neschopnosť splácať dlhy po dobu viac ako tridsať dní po lehote splatnosti. Dlžník musí mať minimálne dva záväzky a majetok v hodnote aspoň tisíc šesťsto šesťdesiat eur. Súdny poplatok sa hradí ako preddavok pred podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu. Uvedený preddavok je určený na úhradu odmeny a výdavky správcu. Predstavuje sumu šesťsto šesťdesiat štyri eur.

Povinnými prílohami návrhu sú zoznamy všetkého majetku, záväzkov, spriaznených osôb dlžníka (napr. jeho blízke osoby) a doklad o zaplatení uvedeného preddavku.
Oddlženie predstavuje až nasledujúcu fázu, ktorá nastupuje po úspešnom ukončení malého konkurzu. O  povolení oddlženia rozhoduje súd. Návrh na oddlženie môže dlžník podať súčasne s návrhom na vyhlásenie konkurzu alebo počas jeho realizácie. Súd oddlženie dlžníka povolí, ak zistí, že dlžník počas konkurzného konania riadne plnil svoje povinnosti ustanovené týmto zákonom, inak jeho návrh na oddlženie zamietne. O povolení oddlženia rozhodne súd bezodkladne po zrušení konkurzu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando vyškolili za dva mesiace. Bol v ňom aj policajt

Mlynarčík, ktorý sa podieľal na sledovaní, dnes pracuje ako policajný vyšetrovateľ.

Polícia zadržala po incidente v reštaurácii ministra Sólymosa

Podpredseda vlády mal byť pod vplyvom alkoholu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Všetko, čo potrebujete vedieť o impeachmente Trumpa

Žaloba už beží na plné obrátky.


Už ste čítali?